Anzak Günü (Anzac Day)

    Avusturalya; sokaklarında gerek toprak gerek çim olsun  genç çocukların rugby oynayarak büyüdüğü , stadlarda onbinlerce insanın rugby maçları izlediği ve rugby’nin milli bir spor olarak kabul edildiği bir kıtadır. Dünyanın önde gelen rugby kulüplerini ve oyuncularını barındıran Avusturalya  (Yeni Zelanda)’dan İngilizlerin safında birinci dünya savaşında veya Çakakkale’de savaşmış Yeni Zelanda’lı kolordulara Anzac denilmektedir.

   Dünya ve Türkiye tarihinde çok farklı bir yeri olan Çanakkale savaşında İngilizler’e destek amaçlı Dünya’nın öbür ucundan “Yeni Zelanda” kıtasından Çanakkale’ye gelen anzaklar savaş boyunca eşi benzeri görülmemiş birçok anı yaşamış nesilden nesile bu destansı hikayeler anlatılmıştır. Yaralılarını taşırken türk mehmetçiği tarafından yardım edilmesi, erzak yardımı yapılması , susuz kalan düşman askerlerine su verilmesi ve tüylerimizi diken diken edecek birçok efsane yaşanmıştır. Anzaklar her sene Çanakkale’de 24 nisan’ı 25 nisan’a bağlayan gece Çanakkale’de şehit olan atalarını anarak, saygı duruşunda durmaktadır.

   2011 yılında binlerce avusturalyalının tekrar ülkemizi ziyarete geldiği günlerde ülkemizde yeni gelişmekte olan rugby için birkaç dostluk maçı ve gerekirse devlet tarafından desteklenen bir rugby festivali düzenlenmesi ülkemiz açısından çok faydalı olacaktır.

Anzak Günü (Anzac Day)” için bir yorum

  • Ekim 25, 2010 tarihinde, saat 13:59
    Permalink

    Ben Turk ve Yeni Zelanda vatandasiyim… Cok uzun yillardir boyle bir etkinligin ozlemini cekiyordum. Sayet gerceklesekcek olursa kendi hesabima elimden gelen yardimi yapacagim. Umarim olur
    ilgilenenler icin alert4unz@yahoo.co.uk
    kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir