Rugby Milli Takım Çalışmaları

Gençlik ve Spor  Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, rugby’nin 2016 Olim-piyatları’ndan itibaren olimpik branş kabul edilmesi üzerine harekete geçerek, bir  milli takım kurulması için yardımcısı Mehmet Kocatepe’yi görevlendirdi. Akgül’ün talimatının ardından, rugby sporunda Avrupa Şampiyonu unvanına sahip Gürcistan’da incelemelerde gençlik spor genel müdürlüğü logobulunan Kocatepe, bir rapor hazırlayıp GSGM’ye sundu. GSGM de Kocatepe’nin raporu doğrultusunda milli takım için sporcu aramaya başladı. Mehmet Kocatepe, Gürcistan’daki izlenimlerini Rugby Milli Takımı için aradıkları sporcuların özelliklerini şöyle anlattı:
“Avrupa şampiyonu Gürcistan’ın kadrosunda altı eski güreşçi vardı. Onları görünce bizim de bu sporda başarılı olacağımıza inandım. Çünkü biz genetik olarak güreşe yatkın bir milletiz. Gürcistan takımında ortada omuz omuza mücadele veren oyuncuların neredeyse hepsi eski güreşçiydi. Bu yüzden sporcu aramasında önceliği eski güreşçilere verdik. Göğüs göğüse mücadele edecek güreşçilerin yanı sıra, 100 metreyi 13-15 saniyede koşacak oyuncuların yer aldığı kanat bölgesi için atletizm, ayak şutu için futbol, el şutu için de hentbol altyapılı sporcuların araştırmasına başladık.
rugby türkiye Her çeşit faul var; Biz güreş antrenmanlarının bir bölümünde sporcularımıza basketbol oynatıyoruz. Bu idmanlarda faulün her çeşiti; vurmak, tutmak, yerde ezmek dahil her şey yaşanıyor. Güreşçilerimiz arasında bu sporu yapmak isteyen; 100 metreyi 13 saniye civarında koşacak, 74 ila 100 kilo arasında güçlü vücutlu, hareketli sporcuları seçip 2016 Olimpiyat kadromuzu oluşturacağız. Türkler’in genlerinde olan mücadele, hırs ve çarpışma bu sporda var. Rugby Türk insanının yapısına çok uygun bir spor olduğu için olimpiyatlara gitme noktasında birçok takım branşından daha avantajlı olduğunu görüyorum.”

Rugby Milli Takım Çalışmaları” için 8 yorum

 • Eylül 28, 2010 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  comment fair partie de l’equipe turc de rugby

 • Ekim 30, 2010 tarihinde, saat 01:15
  Permalink

  Niye baska sport lar dan oyuncu almak, avrupa da tcok guzul rugby oynayan var ( Turk) niye onari almamak ????

 • Ekim 30, 2010 tarihinde, saat 17:36
  Permalink

  niye baska spor lar dan oyuncu bulmak, avrupada iyi turc rugby oynayan var nie onari milli takima almamak?

 • Kasım 19, 2010 tarihinde, saat 12:47
  Permalink

  Fransada yasiyorum Rugby XV yapiyorum ve burda rugby yapan cok turk taniyorum. Insallah Turkiye Milli takim kurar ve Turkiye’yi Yeni Zelanda’ya karsi veya Fransa’ya karsi oynamasini cok isterim! Bundan mutluluk duyarim. Unutmayin ki Avrupa’da ve dunyada, resmi Rugby, Rugby XV (15) dir.

 • Aralık 13, 2010 tarihinde, saat 11:56
  Permalink

  Avrupadan gelicek adamlar bedavaya gelmiyor ibrahim! Yerlikaynaklar cüz-i rakamlara uğraş veriyorlar. Hem burda hafta bir imkan bulabiliyorlar idman için herşey çok yavaş ilerliyor. inşallah iyi bir milli takım ardından sponsorlarla guclenmis klüb takımları ardından hersey guzel olucak avrupadakılerde gelir avustralyadakilerde! ama iş dönüp dolaşıp paraya takılayo klüplerin deplasmana gidicek parası yok..Sakatlık geçirseler sigorta yok!!
  hayırlıs inşallah.

 • Aralık 17, 2010 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Türkiyede rugby oynayan adam mı kalmadı ordan burdan topluyorlar anlamadım ?

 • Ocak 22, 2011 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  salam ben guney azarbaycandan oluyorum ve iran milli takiminda1-2-3 oynurum. rugby nin turkiyada kurulmagina cok sevindim.umidim var bu tezlikta boyuk machlarda futboll ve basketboll kimi parliyasiz.

 • Şubat 5, 2011 tarihinde, saat 16:42
  Permalink

  Almanyaya buyrun!
  Tur yapin, bize karsi oynayin :)

  Isallah bir gün Türkiye Millileri`de “European Nations Cup (Rugby Union)” katilacak!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir