Toronto’da sürpriz bir sporcumuz, ‘rugby’ oyuncusu Zeynep Kardeşseven

Sizce çıtı-pıtı bir genç kız neler yapar? Derslerini çalışır, “ipod”unu dinler, müzik ile ilgilenir, arkadaşları ile telefonuyla yazışır, dağarcığında şiirler vardır, tiyatroya meraklıdır. Bunların hepsiyle ilgili Zeynep Kardeşseven. Ayrıca, spora meraklı. Spor en büyük tutkusu. Bir genç kıza en uygun olabilecek sporlar arasında akla tenis, yüzme, voleybol ve basketbol gibi sporlar geliyor değil mi? Bunların hiç biri değil. Zeynep rugby oynuyor. Takımının en iddialı oyuncusu. Geçtiğimiz haftalarda üst üste kazandıkları maçlarla takımı ROPSSAA (Region of Peel Secondary School Athletic Association)’a katılma şansını elde edip OFSAA’da, (Ontario Federation Of School Athletic Associations) oynama hakkını kazandı. “Dünkü maçı 44’e 0 kazandık” diyor heyecan ve coşkuyla.

– Rugby’e nasıl ve ne zaman başladın?
– Beden eğitimi dersinde Amerikan futbolu oynuyorduk. Topu almaya çalışan bir erkek arkadaşı yere düşürmüştüm. Öğretmen ne kadar güçlüymüşsün Zeynep dedi. Sonra da, neden rugby oynamadığımı sordu. Böylece, öğretmenimin tavsiyesi üzerine rugby’e başladım. Sezon başlayalı bir kaç hafta olmuştu ama, antrenörümüzün beni takımda görmek istediğini söylemesi üzerine takıma katıldım.

– Hangi takım ve ligdesin?
– “Region of Peel Secondary School Athletic Association” liginde oynuyoruz ve takımın adı Applewood Axemen. ROPSSAA (Region of Peel Secondary School Athletic Association)’da birinci olduk ve şimdi OFSAA (Provincials – Ontario Federation Of School Athletic Assosciations)’da oynayacağız. Hedefimiz Ontario birinciliği.

– Takımdaki yerin ne?
– ‘Flanker’ olarak oynuyorum. Flanker, topu kapmak ve arkadaşlarına aktarmakla sorumlu. Flanker oynamak için güç, hız, kondisyon ve yoğunlaşma gerekiyor. Gerçekten çok zor bir konum ve bir çok önemli görevi var.

Applewood Axemen’in antrenörü Jason Chuck, Zeynep için; “Zeynep becerikli, güçlü, büyük bir sporcu ve takımımız için çok değerli bir oyuncu. Gece gündüz demeden zamanının tamamını veriyor. Takımın bir yerlere varabilmesi için böylesine bir özveriye ihtiyaç var” diyor.

– Ohio’dan bahsetmiştin, gidebiliyor musunuz?
– Öncelikle hedeflerimiz play-off’a kalmaktı, bunu başardık. Şimdiki hedefimiz Ontario’da birinci olmak. Ne yazık ki bazı nedenlerden dolayı Ohio’ya gidemiyoruz ama, son iki yıl Ohio’da şampiyonluğu kazandık.

– Türkiye’deki kızlar arası rugby maçlarını izliyor musun? Neler düşünüyorsun?
– Türkiye’de rugby oynandığını bilmiyordum ama internet üzerinde araştırdım, Türk rugby takımları olduğunu gördüm ve bu beni ayrıca çok mutlu etti.

– Rugby nasıl bir spor? Bize tarif eder misin?
– Amerikan futbolundan daha zor, koruyucu hiç bir donanım kullanmıyoruz ve kural gereği topu sadece arkadaki takım arkadaşlarımıza atarak ileriye taşıyıp gol atabiliyoruz. Yani rugby gerçekten zor bir spor; güç ve hıza dayalı bir spor.

– Antrenmanların ve maçlar hakkında bilgi verir misin?
– Her gün okuldan sonra iki saat antrenmanımız var. Lig usulü oynadığımız maçlardan sonra sekiz takım içerisinde ilk iki sırayı alan takımlar Ontario playoff’a kalıyor. Yapmış olduğumuz altı maçta galip geldik ve hiç gol yemedik. Grubumuzu birincilikle bitirerek playoff’lara kaldık ve playoff’larda iki maçta galip gelerek ROPSSAA (Region of Peel Secondary School Athletic Association) şampiyonu olduk.

– İlerde Torontolu Türkler arasında bir kız takımı kurmayı düşünür müsün?
– Böyle bir düşüncem var, ama takım kurmak için ilgi ve desteğe ihtiyacım var. Umarım bu ilgi ve destek toplumumuzda yer bulur ve bir Türk kız rugby takımı oluştururuz.

Rugby dünyada futboldan sonra en eski sporlardan biri. İlk olarak İngiltere’de “Rugby” kentinde oynandığından, bu spora rugby adı verilmiş. Son yıllarda Türkiye’de yeni yeni ilgi duyulmaya başlanan ve takımlar kurulan bu spor, aslında ülkemizde spor meraklıları tarafından çok uzun yıllardır iyi bilinir. İşin ilginç yanı, güç ve mücadele gerektiren bu sporun kızlar arasında da hızla yayılması, liselerde kurulan kız takımlarının başarılı maçlar götürüp liglere katılmaları.

Zeynep Kardeşseven’e başarılarının devamını diliyoruz ve öncülüğünde bir “Türk Kız Rugby Takımı” oluşturmasını bekliyoruz.

Kaynak : http://www.bizimanadolu.com/haber/0010609.htm

Toronto’da sürpriz bir sporcumuz, ‘rugby’ oyuncusu Zeynep Kardeşseven” için 2 yorum

 • Nisan 27, 2010 tarihinde, saat 09:52
  Permalink

  ”Rugby Amerikan futbolunun kurallarını değiştirilerek oynanan bir oyun”

  Ne kadar doğru bir tanımlama değil mi?

 • Nisan 27, 2010 tarihinde, saat 12:58
  Permalink

  röportaj o dikkat edersen, yinede biraz değiştirelim o sözleri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir