Türbanlı Rugby Oyuncuları


Türbanlı Rugby’ciler Avrupa’da
İran Kadın Milli Rugby Takımı‘nın oyuncuları, İtalya’da yer aldığı ilk Avrupa turnuvasında hırslarıyla göz doldurdu.

Özellikle İngiliz basınının ilgi gösterdiği İranlı oyuncuların tümü maçlara, baş ve omuzlarını örten “magnaeh” adlı örtünün yanı sıra bütün vücutlarını kapayan kırmızı bir eşofman ile çıktılar.

Takımın antrenörü Fatma Molai, gazetelere yaptığı açıklamada, İslami şekilde örtünerek oynamanın taktiklerini değiştirmediğini belirterek, “Kıyafetler oyun düzenimizi etkilemiyor” dedi.

Yedi takımın katılımıyla İtalya’da gerçekleşen turnuvada yerel bir takımı yenerek moral bulan, ancak daha ileri gidemeyen İranlı genç kadınlar, 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra bir gün rugby oynayabileceklerini akıllarından bile geçiremezlerdi. Başörtüsünün spor yapmalarına bir engel teşkil etmediğini söyleyen oyuncular, İran’da 10 sene önce yaygınlaşmaya başlayan rugby için, ailelerinin başlarda biraz şüpheleri olduğunu, ama daha sonra alıştıklarını belirtti.

Takım kaptanı 22 yaşındaki Zohre Eyni de, “Bütün takım örtünün açılmamasının nasıl sağlanacağını öğrendi, böylece bu oyuna etki etmiyor. Rugby gibi fiziki bir oyunun örtülü oynanabileceğini gösterdiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

İran’da kadınların son 10 yılda oynamaya başladığı rugbynin popülaritesi giderek artıyor. İran kadın milli rugby takımı hafta sonunda oynadığı 3 maçın birini kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir