Rugby Nasıl Oynanır?

Öncelikle rugby kaba ve zorlu bir spordur fakat oyun planını iyi kurmak ve takım oyunu fiziksel güçten çok daha önemlidir. Rugby hızlı tempolu bir oyun olduğundan çok hızlı ve doğru kararlar alınabilmesi çok önemlidir.

Rugby’de her iki takımda farklı özelliklerde onbeş oyuncu yer almaktadır. Forvetler sekiz kişi olarak en ağır işi yapmakta ve sürekli çarpışmanın içinde bulunmaktadırlar, 7 kişilik Bek kadrosu ise daha çok; topu ağır adamlardan kaçırmak ve boşluk bulmak üzere odaklanmışlardır.

Rugby nasıl oynanır? dediğimizde en basit cevabı; topu karşı tarafa (rakip kale çizgisi arkasına) taşıyarak oynanır olacaktır. Fiziklet güç ve teknik kullanarak rakip oyuncuları geçmek, gerekirse topu ilerletmek için birer metre duraklayarak,  çarpışarak ilerlemek fakat topun ilerlemesini sağlamak en büyük amaçtır. Rugby oyununda oyuncuların bir takım olarak oynaması ve tıpkı bir orkestra gibi tek bir müzik yaparak hep birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Maçlarda ve antremanlarda en büyük kural her ne olursa olsun çok fazla konuşmamak ve hakeme itiraz etmemektir. Oyun kurucuların talimatları ve hareketleri takım için bir yol gösterici olmakta ve varyasyonlar rakip takımı kandırmak için uygulanmaktadır. Aşağıda rugby oyuncu numaraları ve bazı özel görevleri verilmiştir.

Numara
Pozisyon Adı
Görevi
1 Prop Scrum pozisyonunda ön üçlünün içindedir. Genellikle en iri adamdan seçilir. Aşık kemiğini korumak için Yüksek ve sert topuklu krampon giyerler ve krampon çivileri hızlı koşma amacından ziyade uzun ve güç uygulandığında kaymayacak şekildedir.
2 Hooker Taç atışlarında topu dışarıdan içeriye doğru atar. Scrum pozisyonunda ön sırada ortada yer alarak topu ayağı ile arka sıraya iletmekte görevlidir.
3 Prop
4 Lock (2nd row)
5 Lock (2nd row)
6 Flanker (Wing Forward) Önemli görevlerden birini flanker üstlenmiştir. Scrum pozisyonunda ve diğer duraklamalı pozisyonlarda çevik ve atak bir şekilde rakip oyuncuları gözetlemekte ve aynı zamanda top kendi takımında iken kaçmak için yer kollamaktadır. Genellikle güçlü, çevik ve aynı zamanda zeki kişilerden seçilir.
7 Flanker (Wing Forward)
8 8th Man
9 Scrum Half Oyun kurucudur. Topun durakladığı pozisyonlarda oyuncuları bir sonraki pozisyona hazırlar. Top kendi takımında iken oyun kurarak karşı takımı yanıltmaya yönelik çalışır. Aksi bir durum olmadıkça duran topları çıkartıp oyunu başlatır.
10 Fly Half Oyun içinde belkide en fazla koşacak oyunculardan biridir. Genellikle 9 numaradan çıkan topları yönlendirir ve 9’un top çıkartmaya müsait olmadığı durumlarda bu görevi üstlenir.
11 Weak Side Wing
12 Inside Centre
13 Outside Centre
14 Strong Side Wing
15 Fullback Tüm oyuncuların gerisinde yer almaktadır. Görevi ön önündeki forvetleri ve bekleri geçebilecek herhangi bir rakip oyuncunun sayı yapmasını engellemek, tutmak ve yere indirmek.

Aşağıdaki videolarda birkaç önemli bilgi ve kurala yer verilmiştir. Türkçe altyazı çalışmaları devam etmektedir.

Rugby Ekipmanları ve Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?

DropKick Nasıl Atılır?

Tackle Nedir? Tackle Nasıl Atılır?

Scrum Pozisyonu nedir? Scrum Nasıl Oluşturulur?

Maul Nasıl Oluşturulur ve Top Nasıl Çıkartılır?

Rugby Nasıl Oynanır?” için 3 yorum

 • Nisan 27, 2011 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  güzel bir olay en azından saha uygulama demestirasyon yapılmış bir de türkce olsaymı ş

 • Mayıs 20, 2011 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  yeni başlayanlar için tanıtıcı videolar olmuş teşekkürler..

 • Şubat 17, 2012 tarihinde, saat 19:19
  Permalink

  cok guzel ama sessiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir