Rugby Sahası

Rugby oyununda en önemli unsurlardan biri sahadır. Sahanın boyutları kadar çimlerin sıklığı ve sahada kel nokta
kalmaması çok önemlidir.

rugby sahası
rugby sahası
Rugby oyuncularının daha yumuşak bir düşüş yaşayabilmesi için rugby sahası maçtanbirkaç saat önce ıslatılır, çimlerin ve toprağın yumuşaması sağlanır.

Rugby sahasının boyutları; uzunluğu 100 metreyi geçmeyecek, genişliği 70 metreyi geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Rugby’de kale boyutları 5.6 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğindededir. Kalenin yan taraflarında bulunan ve H şeklini oluşturan direkler ise 3.4 metreden büyük olmalıdır. Bu direklerin arasından ve orta direğin üstünden geçen atışlar sayı olarak kabul edilir. Sayı (try) yapıldıktan sonra 2 sayılık conversion atışı da rugby kale direkleri arasından yapılır.

Try alanı saha boyutları dahilinde değildir. Oyuncuların topu yere rahatça koyabilmeleri, hızlandıklarında durabilmeleri ve sakatlanmaların önlenmesi için try alanı en az 10 metre uzunluğunda olmalıdır.

Rugby’de taç atışları topun çıktığı yerden taç çizgisinden kullanılır. Taç atışının yapıldığı nokta hizasından 5 metre ile 15 metre kesik çizgileri arasında topu yakalamaya çalışan oyuncular yer alır.

Saha ortasındaki çizgiye her iki yanda 10 metre uzaklıkta bulunan kesik çizgi orta noktadan maçı başlatan top atışı yapıldığında karşı takımın 10 metre uzaklıkta olmasının tespiti ve topun 10 metreyi geçmesinin anlaşılması için çizilmektedir.

rugby kalesi
rugby kalesi

Try bölgelerinden 5 metre iç kısımda bulunan kesik çizgi ise sayı (try) bölgesine çok yakın bir pozisyonda ileri pas veya farklı bir durum oluştuğunda 5 metrede scrum kurabilmek için çizilmiştir. Bu kural savunma takımını korumakla birlikte yakın bir durumda sayı yapılmasını da zorlaştırmaktadır.

Ülkemizde rugby oyunu için özel çim saha henüz bulunmamakla birlikte lig maçları, genellikle futboldan arta kalan sahalarda kulüplerin kendi çabaları ile çizdikleri çizgiler üzerinde oynanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir