Touch Rugby (Dokunmalı Ragbi)

“Touch rugby” farklı ülkelerde farklı şekillerde oynansa da genellikle Uluslararası Touch Federasyonu’nun (Federation of International Touch (FIT)) belirlediği kurallar esas olarak kabul edilmektedir.

Saha ve top: Touch rugby, rugby sahasının yarısı buyuklüğünde (50x70m) ve genellikle çim ya da yapay çim bir sahada standart bir rugby topu ndan biraz küçük; uzunluğu 36 cm, daire çevresi 55 cm olan oval bir topla oynanır.

Amaç: Oyunda her iki takımın da amacı ‘touch down yapıp sayı almak ve karşı takımın sayı almasını onlemektir.

Maç süresi: Maçlar 20’şer dakikalık iki yarı ve 5 dakikalık dinlenme süresi ile toplamda 45 dakika sürmektedir.

Oyuncu sayısı: Her takım sahada 6 oyuncu bulundurmak şartı ıle toplamda 14 oyuncudan oluşur.

Karma oyun: Kadın ve erkeklerin beraber oynadığı karma maçlarda sahada en fazla 3 en az 1 erkek oyuncu yer alır.

touch ragbiYedek oyuncular: Maç süresince her hangi bir zamanda ve istenilen sıklıkta oyuncu değişikliği yapılabilir. Aynı oyuncunun oyuna girip çıkması konusunda bir sınırlama yoktur Oyunun başlaması: Hakemin işareti ile yazı turayı kazanan takım oyuncusu orta alanda ‘tap’le, yani topa hafif bir şekilde ayağını dokundurarak oyunu başlatır. Diğer takım oyuncuları topun olduğu noktadan en az 10 metre geride durmak zorundadırlar Topa dokunulduktan sonra defans yapan takımın oyuncuları Ileri doğru ılerleyebilir. İkinci yarıda takımlar oyun yönlerini değiştirırler ve kurayı kaybeden takım oyuna başlar. Her ‘touchdown’dan sonra oyun orta sahada ‘tap ile baştatılır.

Ayakta oynama: Oyunun başlatılması (tap) ve her ‘touch’tan sonra topun iki bacak arasından geçirilmesi (rollball) dışında topa ayakta vurulması yasaktır. Ancak lhalf topu kontrol etmek amacıyla ayağını kullanabilir.

Genel kural: Herhangi bir penaltı olmadığı sürece top el de’ğiştirmeden once atak yapan takımın 6 ‘touch’ hakkı vardır.

Pas verme: Topu elinde tutan oyuncu sadece kendisiyle aynı hizada olan veya kendisinden geride olan takım arkadaşlarına pas verebilir.

Touch (Dokunma, temas): ‘Touch’, defans oyuncusu tarafından topu elinde tutan oyuncuya dokunulması anlamına gelir. Defans oyuncusunun topla, oyuncunun saçıyla ya da kıyafetiyle olan her turlu teması ‘touch’ olarak kabul edilir ve bu temasın defans oyuncusunun kendisi ya da topa sahip olan oyuncu tarafından yapılmış olması farketmez.

Rollball (Topu yuvarlamak):  Touch’tan sonra ya da top karşı takıma geçtiğinde topu oyuna tekrar sokmak için yapılan harekettir. Topa sahip olan oyuncu karşı takım oyuncusu tarafından dokunulduğunda (touch), topu Itouch’ın olduğu noktada yere bırakıp bacaklarının arasından yuvarlar. Buna ‘rollball’ denir.

Touchdown (Geçiş sayısı): Topa sahip olan oyuncunun (‘half’ olmaması ve dokunulmaması şartı ile) topu karşı takımın sayı çizgisinin üstüne veya ötesine kontrollu bir şekilde bırakması ile atak yapan takım sayı kaydeder (touchdown). Kaydedilen her sayı puandır. Rollball’u yapan oyuncunun arkasından topu yerden alan oyuncu karşı takım oyuncusu tarafından dokunulursa top 6 touch hakkının dolmasına gerek katmadan diğer takıma geçer. Ayrıca lhalfflopla birlikte karşı takımın sayı çizgisini geçse bile sayı kaydedemez; takım arkadaşlarından birine pas vermek zorundadır.

Offside (Ofsayt): Ofsayt, atak yapan takım için pas verilecek oyuncunun topun ilerisinde olması; defans yapan oyuncu için ise Itouch’ın olduğu noktadan 5 metre geri gitme kuralının ihlali anlamına gelir ve takım aleyhine penaltı verilmesine neden olur.

Penalty (Penaltı): Penaltı, bır takımın ya da oyuncunun oyunun kurallarını ihlal etmesi durumunda hakem tarafından verilen cezadır. Top karşı takıma geçer ve bu takım oyuna ‘tapile başlar. Tap (Topa ayakla hafifçe vurulması ): ‘Tap’ oyuna başlama yöntemıdır ve topa ayakta hafif bir şekilde dokunulması ya da vurulmasını ifade eder. Her iki yarı başlarken, ‘touchdown’dan sonra ya da penaltı sonrasında oyun ‘tapile başlar. Defans yapan takım ‘tap’in olduğu noktadan 10 metre geride durmak zorundadır.

Bu yazı Rugby Türkiye dergisinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir